DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Biblioteka to  instytucja kultury, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne
oraz informuje o materiałach bibliotecznych. Mamy biblioteki publiczne, biblioteki prywatne, biblioteki kościelne, naukowe, zakładowe, szkolne i wiele innych.

Biblioteki i ich zbiory stanowią dobro narodowe oraz służą zachowaniu dziedzictwa narodowego. Biblioteki organizują i zapewniają dostęp do zasobów dorobku nauki i kultury polskiej oraz światowej.

Materiały biblioteczne to zbiór dokumentów, które są gromadzone, przechowywane i udostępniane
w bibliotekach. Materiały dostępne w postaci cyfrowej są gromadzone i udostępniane w tzw. bibliotekach cyfrowych.

Od 1985 roku Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest 8 maja. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek.

Tydzień Bibliotek to czas, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację okolicznościowych wydarzeń: spotkań, konferencji czy warsztatów. W tym roku Tydzień Bibliotek pod hasłem  „Zasmakuj w bibliotece” będzie szczególny – ze względu na stan epidemii większość wydarzeń odbędzie się w przestrzeni wirtualnej.

Drodzy Bibliotekarze! W dniu Waszego święta życzymy Wam więcej czytelników niż książek, a także radości i satysfakcji z pracy i tego, byście nigdy nie zapominali, jak ważne i cenne jest to, co robicie!

A taki cytat Kornela Makuszyńskiego proponujemy na dzisiaj:

„Ra­dość wiel­kim jest mędrcem, bo ra­dość stworzyła słońce i świat. Smu­tek nicze­go nie urodzi.”