Jesteś tutaj:
  2. Szkoła

Historia

Organizacją polskiej szkoły-Szkoły Podstawowej w Kamienicy zajęła się już 17 lipca 1945 r. nauczycielka Karolina Napieracz.
Już z dniem 1 września 1945 r. rozpoczęto rok szkolny. Nazwa szkoły brzmiała: Pełna Zbiorcza Szkoła Podstawowa Koedukacyjna w Kamienicy. Pierwsze nauczycielki, które podjęły pracę w Szkole Podstawowej w Kamienicy posiadały kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Były to Karolina Napieracz, Kamila Niewęgłowska, Leokadia Brzozowiecka, Halina Suchecka, Irena Rogulska . Każda z nich pracowała 33 godz. tygodniowo. Średnio na jedną nauczycielkę przypadało 44 uczniów.

Pierwsze miesiące pracy w powojennej szkole były trudne. Brakowało wszystkiego, włącznie z polskimi podręcznikami, kredą i atramentem. Do szkoły przyszły dzieci znacznie różniące się pod względem językowym i kulturowym. Od 1 września 1946 r. w szkole wprowadzono siedmioletni obowiązek szkolny. Nauczyciele stawiali na ścisłą współpracę ze środowiskiem oraz rodzicami, proponując powołanie Komitetu Rodzicielskiego. Zakładano organizacje młodzieżowe (OMTUR, Wici, ZHP, ZMO). W 1948 r. zgodnie z decyzją Rady Pedagogicznej, dzieci opuszczające lekcje bez usprawiedliwienia i spóźniające się, karane były składkami pieniężnymi, a za zebrane pieniądze kupowano książki do biblioteki szkolnej.

Na wizerunek szkoły w Kamienicy w latach 1945 - 1950 mieli wpływ jej kierownicy i nauczyciele. W 1953 r.
przy współudziale ludzi z wioski nie związanych ze szkołą -(Józef Sypek Roman Kupczak) Karolina Napieracz doprowadziła do otwarcia Szkoły Podstawowej dla Pracujących, do której uczęszczało 21 uczniów (klasa VI i VII). K. Napieracz prowadziła również Szkołę Przysposobienia Rolniczego powiązaną z Podstawową Szkołą Wieczorową.

Rozbudowę szkoły rozpoczęto w 1975 r., trwała ona prawie 10 lat i zakończyła się przekazaniem na potrzeby dzieci  kuchni wraz zapleczem kuchennym, sali gimnastycznej, 2 sal lekcyjnych i jadalni. W 1993 r. oddano do użytku boisko
do piłki ręcznej i nożnej, skocznię do skoku wzwyż i w dal, trzy stoły do tenisa stołowego o nalewce betonowej, kosz
z tablicą do koszykówki i plac zieleni.

W roku szkolnym, 1966/67 kiedy szkoła zaczęła funkcjonować jako ośmioklasowa.

Samorząd Szkoły Podstawowej w Kamienicy od początku zaangażowany był w sprawy szkoły, jej mienia, wyglądu, opinii, znaczenia w środowisku.
Od początku swego działania aż do dzisiaj jest współgospodarzem szkoły. Organizowano zabawy dochodowe, loterie fantowe, sprzedawano kartki świąteczne,
a dochód przeznaczano na fundację "Wszystko dla dzieci". Prowadzono również wspólnie z Policją kursy rowerowe
dla dzieci i młodzieży.

Na mocy ustawy o rozwoju systemu oświaty i wychowania z dnia 15 lipca 1961 r. szkoła od września 1966 r. przeszła na ośmioletni tok nauczania.
W latach poprzednich obowiązywał model siedmioletnich szkół powszechnych oraz klas gimnazjalnych, podobnie jak miało to miejsce przed wojną.

Jak można wywnioskować z analiz i zestawień liczba uczniów do lat siedemdziesiątych w szkole oscylowała w liczbie ponad trzystu dzieci. W następnych latach liczba ta stopniowo się zmniejszała. W latach osiemdziesiątych
i dziewięćdziesiątych liczba uczniów wahała się w granicach dwustu i nie ulegała większym zmianom.

Szkoła dysponowała też dodatkowym oddziałem w latach 1983/84. Była to klasa specjalna, która obejmowała uczniów nie nadążających w nauce za rówieśnikami. Oddział ten funkcjonował przez kolejnych siedem lat. W roku szkolnym 1988/89 utworzono tzw. klasę zerową dla dzieci sześcioletnich. Oddział ten funkcjonował przy szkole przez trzy lata. W wyniku niesprzyjających warunków lokalowych oddział ten został przeniesiony do Przedszkola w Kamienicy. W lutym 2000 r. została przegłosowana uchwała w Urzędzie Miejskim w Paczkowie o opuszczeniu budynku dotychczas przeznaczonego
na Przedszkole i usytuowanie Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Kamienicy. Działania te podjęto
ze względów oszczędnościowych. Dlatego też od września 2000r. w szkole funkcjonuje pełny Oddział Przedszkolny.
Od tego czasu nazwa szkoły brzmiała Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Kamienicy.

W roku szkolnym 1990/91 wróciła do szkół nauka religii. W roku szkolnym 1992/93 wprowadzono również możliwość nauki języka obcego, oprócz języka rosyjskiego. Uczniowie klas V-VIII mieli możliwość nauki języka niemieckiego,
jako obowiązkowego przedmiotu.

W 2000 r. nastąpiła już pełna realizacja nowego modelu szkoły. Szkoły podstawowe stały się sześcioklasowe, utworzono gimnazja trzyletnie mające na celu przygotowanie do podjęcia nauki w szkole średniej.

21 maja 2004 r. szkoła przyjęła imię Marii Konopnickiej. Odtąd jej pełna nazwa brzmiała: Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym im. Marii Konopnickiej w Kamienicy. W roku szkolnym 2017-2018 nastąpiła zmiana nazwy
na Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Marii Konopnickiej w Kamienicy.

Dzisiejsza szkoła daje uczniowi możliwość zdobywania wszelkich umiejętności, poszerzania swoich zainteresowań. Szkoła wspiera uczniów mających trudności w nauce na zespołach wyrównawczych, korekcyjno- kompensacyjnych
i gimnastyce korekcyjnej. Atrakcją dzisiejszej szkoły stało się zastosowanie w nauczaniu technologii komputerowej.

Kierownicy szkoły w latach 1945-1969
lp.