TEMATYKA 26.04 - 30.04.2021

Ten tydzień kończy się „polską majówką”,  podczas której obchodzić będziemy 3 uroczystości:

Święto Pracy

Dzień Flagi

i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tematyka więc związana z tymi – jakże ważnymi dla nas Polaków – świętami ma na celu uwrażliwianie dzieci na wartości związane z Ojczyzną, na nasze symbole narodowe: godło i flagę oraz na ludzką pracę.

1 Maja

Święto pracy obchodzone jest w wielu krajach na świecie, również w Polsce. W większości przypadków jest to dzień wolny od pracy. Kiedy przypada święto pracy i skąd się wzięło?

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do stanowczych ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

Od 1890 roku 1 maja jest więc ustanowiony świętem pracy. W Polsce do rangi święta państwowego urosło jednak dopiero po II wojnie światowej w 1950 roku, choć obchodzone było już znacznie wcześniej.

2 Maja

Obchodzimy Dzień Flagi, który ustanowiono i obchodzono po raz pierwszy w Polsce w 2004r.

„Barwy ojczyste”
Czesław Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość, biel – serce czyste…
Piękne są nasze barwy ojczyste.

3 Maja

Obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji, nazwanej  3 maja, którą uchwalono  w roku 1791, ale także jest to Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. A to święto zostało ustanowione przez papieża Benedykta XV w 1920 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r.  Upamiętnia ono śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, który podczas potopu szwedzkiego powierzył Polskę opiece Matki Bożej.

Czy potrafisz odpowiedzieć na poniższe pytania związane z Polską?

Sprawdź się!

1) Jak nazywał się jeden z braci, który wybudował Gniezno?

2) Czym dla Polaków jest Gniezno?

3) Dlaczego Lech swoją osadę nazwał Gnieznem?

4) Jak wygląda godło Polski?

5) Jakie kolory ma nasza flaga?

6) Czym dla Polaków jest flaga Polski?

7) Kiedy wywieszamy flagę narodową?

8) Kiedy przypada Dzień Flagi?

9) Jaki tytuł nosi Hymn Polski?

Udało się? Brawo!

To może jeszcze rozwiążesz krzyżówkę o  Polsce, albo pokolorujesz flagę Polski, które znajdują się w galerii?

Świetnie, jeśli podejmiesz próbę.

Życzymy wszystkim słonecznego i radosnego week-endu!