Wprowadzenie litery W,w

Nauka pisania dla dzieci. Szlaczki z literą W.

Wprowadzenie litery W, w na podstawie wyrazu: worek ( Karty pracy cz.3 str. 28)

Potrzebne będą: karteczki w kształcie kwadrata- białe, niebieskie, czerwone

Zabawa 1.
Podział słowa: worek na sylaby.

Ułóż tyle kwadratowych karteczek ile sylab słyszysz w wyrazie worek. Ile ich jest?

Zabawa 2.
Oznaczanie miejsca litery w w słowie.

Podziel wyraz worek na głoski. Ułóż odpowiednią liczbę kwadracików (jeden kwadrat to jedna głoska). Oznacz miejsce, w którym słyszysz głoskę w. (Dziecko wskazuje, który kwadracik symblizuje głoskę w- pierwszy)

Zabawa 3.
Samogłoska czy spółgłoska? Oznacz głoski na niebiesko – jeśli jest to spółgłoska lub na czerwono, jeśli słyszysz samogłoskę.

Zabawa 4.
„W jak…” – wymyśl jak najwięcej wyrazów rozpoczynających się od głoski w. (np. wiadro, wałek, widelec, wrotki, wielbłąd, wróbel, wąż, wiatrak,  itd.)

Łatwe? To spróbuj teraz odszukać wyrazy, które mają głoskę " w"środku lub na końcu. (np. kawa, kwiat, oliwa, paw, staw, itd.

Zabawa 5.
Ułóż z pomponików literę w małą ,W wielką. Możesz wykorzystać także guziki, wstążkę, sznurek, korki, monety, klocki itp. Lub napisz literkę W na rozsypanej mące lub kaszy.

Zabawa 6.
Napisz literę w, W palcem w powietrzu, na podłodze, na dywanie, na plecach mamy lub taty. Następnie powiedź palcem po konturach litery. Napisz literę po śladzie (kary pracy str.28). Następnie po przerywanej linii, a na końcu samodzielnie (karta dodatkowa- do druku).

Zabawa 7.

Nasze przedszkolaki bardzo polubiły tą zabawę. Organizujemy ją, gdy wprowadzamy litery. "W krainie w"- wyruszamy do krainy, gdzie wszystko rozczyna się na literkę "w" lub sylabę "wa". Zadaniem dzieci jest przedstawić się np. Wnia, Wpatrycja, Wkamila, Woliwia, Wwiktoria, Wzosia, Wpiotruś, Wwojtek, Wbartek oraz dodać j do nazwiska. Następnie dzieci próbują w ten sposób zmienić imiona rodziców, przedmiotów z otoczenia. Jest przy tym dużo śmiechu :). Można również dodawać sylabę "wa" np. Nazywam się Waania,Waoliwia,Wazosia, Wapatrycja, Wawojtek itd.

Zabawa 8

Książka do czytania. Tropiciele- str. 60 i 61- postępujemy zgodnie z instrukcją.

Link do karty pracy :