DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2021

W tym roku obchodziliśmy  9 lutego. Data tego dnia jest ruchoma i jest ustalana corocznie przez Komisję Europejską.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W obchodach tego dnia bierze udział wiele  państw z całego świata, które wymienione są  na stronie www.saferinternetday.org

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

W tym roku w ramach  akcji  DBI, w której nieprzerwanie od 2005 roku bierzemy udział,  w naszej szkole proponujemy uczniom działania podczas zajęć zdalnych  i stacjonarnych.  W klasach I-III podczas  zajęć edukacyjnych stacjonarnych: na lekcjach, zajęciach świetlicowych i w przedszkolu,  uczniowie dowiadują się,  jak bezpiecznie korzystać z  Internetu w oparciu o materiały przygotowane przez nauczycieli z wykorzystaniem oferty serwisu www.saferinternet.pl. Uczniowie uczestniczą w pogadankach, grach, zabawach, oglądają filmy tematyczne, wykonują prace plastyczne, kolorowanki, wcielają się w role, tworzą gazetki tematyczne. Uczniowie oglądali prezentację o bezpiecznym korzystaniu z Internetu z programu „Dzieci uczą rodziców”.  Wychowawczyni klas pierwszej Pani Małgorzata Żyrek  wysłała także prezentację rodzicom z prośbą, by podjęli dyskusję na ten temat w domach.

W klasach starszych on-line na platformie Teams na lekcjach informatyki i godzin wychowawczych porusza się problem  bezpiecznego i odpowiedzialnego  korzystania z komputerów i Internetu.